Enigma

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Enigma, która dla niepoznaki przypomina maszynę do pisania

Enigma – słynna zabawka-łamigłówka pochodząca z Niemiec. Nie wiadomo, kto ją odczytał. Polacy mówią, że to ich rodacy, ale konia z rzędem, kto pamięta nazwiska matematyków. Anglicy mówią, że Enigmę odczytał Alan Turing, a Francuzi wypominają Anglikom, że swojego matematyka doprowadzili do samobójstwa oraz że też mieli swój udział w odczytanie szyfrów. Sama w sobie, Enigma to rodzaj pudełka z literkami, które nie mają żadnego ciekawego znaczenia. Stosowana była w czasie II wojnie światowej do przesyłania w sobie wiadomości wojskowych oraz do testowania stopnia wnerwienia Anglików i Francuzów (na Polakach tego nie testowano, gdyż sam Hitler wiedział, że Polak po promilu nawet to coś rozwiąże). Największą trudnością w odczytaniu Enigmy był fakt, iż język niemiecki ma długie słowa, dzięki czemu łatwiej było pomieszać wszystkie słówka oraz utrudnić ich odczytanie.

Odczytanie maszyny[edytuj • edytuj kod]

Enigmy nikt nie mógł odczytać ze względu na fakt, iż Niemcy tak gęsto upakowali kabelki i literki, że nie było wiadomo, od czego zacząć. Z czasem podczas balangi jeszcze przed wojną, trzech matematyków z Polski, którzy przeholowali z alkoholem (jako matematycy wypili dwa kieliszki piwa, po czym pękli) po pijanemu rozwiązała maszynę. Niemcy dość szybko wkurzyli się, czego dowodem było udoskonalenie Enigmy na okres II wojny światowej. Polacy cały czas odczytywali nowe wiadomości i przekazywali je do Wielkiej Brytanii i Francji. Jako, że po pijaku ciężko się pisze, do Wielkiej Brytanii trafiał dość zniekształcony tekst. Poprawianiem literówek i tłumaczenia zajął się Alan Turing. Jako, że Polacy nie lubią, gdy ktoś poprawia po nich błędy ortograficzne, obrazili się na cały świat i zaczęły na przekór światu głosić, że to oni jako jedyni odczytywali zakodowane wiadomości.

Ewolucja maszyny[edytuj • edytuj kod]

Z czasem Enigma wyewoluowała do małej karteczki z długopisem. Do dziś osobą, która zawodowo odczytuje informacje od maszyny jest farmaceuta.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


P military.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny wojskowości. Jeśli lubisz wstawać o czwartej rano – rozbuduj go.